Patejdl: Brečel jsem, že už nebudu zpívat
Pridal admin Dátum 20/07/2008 20:35

Patejdl: Brečel jsem, že už nebudu zpívat


Založil nejslavnější slovenskou rockovou skupinu Elán, prodal miliony desek. Ač působí nenápadně a vždy stál jakoby vzadu, jeho písně se staly hity.

Song »Voda, čo ma drží nad vodou« z filmu Fontána pre Zuzanu III. chytil za srdce snad každého. Vašo Patejdl (47). Jaký je a jak žije muž z »pozadí« Elánu? Co chystá nového?
Před časem jste měl autonehodu. Krátce před ní jste prý dokonce vyložil Joža Ráže, který už má velmi těžkou nehodu za sebou. Co se stalo?

"Jel jsem ze studia, kde vznikala nová deska Elánu, a skutečně jsem vezl Joža Ráže domů, protože on je v současné době v rekonvalescenci po operaci nohy. Jel jsem do Bardejova, hrozně pršelo a své sehrála asi i únava. Dostal jsem smyk a rozmlátil auto. Škoda je přes půl milionu. Naštěstí se kromě šoku nic nestalo ani mě ani Beátě Dubasové, kterou jsem vezl."

Jeli jste na vystoupení. Jak to dopadlo?

"Dobře. Přijeli jsme včas a náhradním autem, které mi sehnal kamarád, jsem v pořádku dojel i domů."

To jste si hned po tom sedl za volant?


"Život není peříčko a my jsme bojovníci."

Narodil jste se v Karlových Varech, mluvíte česky stejně jako slovensky. Jste Slovák nebo Čech?


"Já jsem typické federální dítě. Táta je Čech, máma Slovenka. Narodil jsem se v Karlových Varech, od pěti let ale žiju v Bratislavě. Ve Varech mám stále rodinu, rád se tam vracím, popíjím becherovku... Cítím se doma na Slovensku i v Čechách."

Jak jste se dostal k muzice?

"Táta byl muzikant, proto mě dal v dětství do hudební školy na housle. Tam ale zjistili, že mám krátký malíček a nedosáhnu na struny, a proto mě přeřadili na klavír. V pubertě jsem si uvědomil, že na muziku »jedou kočky«, a naučil se i na kytaru. Ve čtrnácti jsem založil svou první kapelu. Po roce jsem se dal dohromady s Jožou Rážem a Elán byl na světě."

Proč zrovna Elán?

"Nejdřív jsme vymýšleli různé anglické názvy, jmenovali jsme se The Words (Slova), pak zase The Hengries (Naštvaní)... Tehdy nám ale anglické názvy »neprocházely«, tak jsme hledali slovenský název, který by anglicky aspoň zněl. Nakonec přišel jeden muzikant a povídá: Kluci, vy máte tolik elánu, nechcete se jmenovat Elán? A nám to zůstalo."

Jste zakladatelem Elánu, ale stojíte jakoby v pozadí. To jste tak stydlivý, nebo trémista?

"Trémista nejsem. To byl odjakživa kontrast mezi Rážem a mnou. On je takový hr..., a proto přebral roli frontmana kapely, já byl zase raději vzadu. Nevadí mi to, myslím, že odtud se dá spousta věcí zařídit lépe."

Přišla sláva. Nezamotalo vám to hlavu? Proč jste v roce 1985 z »rozjetého« Elánu odešel a nakonec zase vrátil?

"Hlavu nám to určitě zpočátku zamotalo, prvních pár let jsme prožívali naplno a byli v euforii. Potom si na slávu zvyknete. Nakonec jsme ale hráli kolem dvou set koncertů ročně, každý den byli v jiném sále, v jiném hotelu... Já chtěl trochu zvolnit a věnovat se práci ve studiu. To mi ale právě přes tu Jožovu zarytost neprošlo, a tak jsem odešel. Vrátil jsem se až po jedenácti letech na turné k 15. výročí profi působení Elánu."

Ke slávě patří večírky, nadšené fanynky...

"V poslední době si těch večírků moc neužiju, protože hodně jezdím autem. Ale fanynky jsou pořád. Nedávno jsem byl hostem na chatu, kam mi lidé psali své otázky, a překvapilo mě, kolik se od fanynek sešlo pozvání na kafe nebo dokonce domů..."

Proč vás to překvapilo?

"Jsou tu mladší a krásnější."

Přijal jste některou nabídku?

"Pozval jsem je na svůj koncert a uvidíme, jestli budu po koncertě ještě živej..."

Jak to snáší vaše manželka, s níž jste přes dvacet let?

"Všechno závisí na její toleranci a schopnosti pochopit, o čem to moje zaměstnání je. Na mě je zase, abych toho příliš nezneužíval a sám sebe držel v určitých kolejích. V každém manželství jsou problémy, nejen u muzikantů, lidé se musí naučit spolu žít, občas i přimhouřit oči."

Jak jste se seznámili?
"Ještě za studentských let. Já nejdřív randil s její kamarádkou a až později se odhodlal oslovit ji. Ona proto měla výhodu, věděla o mě už skoro všechno."

Máte dva syny. Co dělají, jsou muzikanti?


"Václav studuje práva, s muzikou koketoval, ale vzdal to. Robert je na gymnáziu, hraje na kytaru a má kapelu."

Jste poměrně bohatý člověk. Za co utrácíte?

"Hlavně za nástroje, mám tolik synťáků, že už nevím kolik. Spoustu peněz mám i ve svých dvou studiích."

Kdybyste se musel přestat hudbou živit. Co byste dělal?

"Před pěti lety jsem měl nádor na štítné žláze a musel podstoupit operaci, při níž je velké riziko poškození hlasivek. Když jsem před tou operací poslední koncert s Elánem, tak mi tekly slzy, že je to opravdu poslední koncert, na kterém živě zpívám. Naštěstí to dopadlo dobře, ale opravdu jsem se tehdy se zpíváním loučil."

Vše dobře dopadlo, na podzim chystáte velké koncertní turné po České republice. Co na něm uvidíme a podle čeho jste si vybral hosty?

"V rámci tohoto turné s názvem Sme tu prezentujeme českým posluchačům nejen mou osobu, ale částečně slovenskou muziku jako takovou. Kromě mě tu bude Jožo Ráž, s nímž zahrajeme pár písní, potom Katarína Hasprová, které jsem produkoval album. To vyjde v září. Třetí osobností je Petr Nagy, který má rovněž nové album a který se nám prostě do koncepce hodil."

A vaše nové album?

"Jak víte, vyšlo album Elán 3000. Moje sólová deska vyjde v září. Zatím mám pilotní singl Dotyk tiel."Autor: Lenka Dostálová

Zdroj: Blesk, http://www.blesk.cz, 28.7.2002

Do múzea pridala: Aknel