Virtuálne múzeum Elánu - www.nebysa.com
   Domov Foto-koncerty Foto-ostatné Antikvariát Rarity Novinový stánok Hlavná pokladňa NeBySa-retro
25/10/2020 21:15   
Menu
Domov
Fotogaléria
Foto-koncerty
Foto-ostatné
Antikvariát
Populár
Rarity
Novinový stánok
Hlavná pokladňa
Plagáty

Informácie
Hľadať
Užívatelia
Kontakt

Kto je Online
Hostí Online: 1
Žiadny člen nie je Online

Registrovaný členovia: 48
Najnovší člen: gfru
Posledné články
Stále viem len to isté
PARDON exclusive
Juraj Farkaš: Elán m...
Neboli sme na seba dosť hrdí

Neboli sme na seba dosť hrdíKdyby žil VAŠO PATEJDL v Americe, jakože vůbec nemá chuť tam žít, byl by dnes zřejmě několikanásobným milionářem. Protože muzika nezná hranic, jeho písničky by určitě i v zámoří našly cestu do srdcí posluchačů a tím pádem až na samotný vršíček hitparád. Vašo spolu se svými hosty právě ukončili bratislavským koncertem úspěšné turné a o hudbě jsme si spolu už jen povídali.

Poslechněte, Vašo, kde se to vezme v člověku, že sedne a napíše něco tak nádherného, jako je Ak nie si moja, nebo z nejnovějších Nepolepšitelní a všechny ty další krásné písničky?

"Pravda, keby som to vedel, tak to môžem predávať, tie rozumy. Je asi každému niečo dané, niekto vie vyrezávať sochy, niekto vie dobre variť, niekto prosto vie napísať muziku.
Ale nie je to len v tom, je to milión roboty, za tie roky. Já som dokonca študoval kompozíciu, za tie roky viem, čo je dobré a čo nie. Je pravda, že pesničky nevznikajú jednoducho, že to trvá niekedy niekoľko týždňov, niekoľko mesiacov a niekedy aj rokov, dokonca. Najzaujímavejšiu vec, ktorej sa snažím držať, tu mi povedal profesor Moyzes, ku ktorému som chodil na Akadémiu múzických umení. A sice mi povedal, že najdôležitejšia pomôcka pre hudobného skládateľa je guma. Aby to, čo napíše ceruzkou, druhý den, keď zistí, že to nie je dobré, aby to vygumoval. Pretože nie všetko, čo človek vymyslí, je to dobré a to geniálne. Mať prosto trošku nadhľad a potom sa vedú veci, ktoré stoja za to."


Elán, to byl vždy most, vy jste se stal Slávy synem se svým pořadem SME TU, který přináší po rozhlasových vlnách slovenskou hudbu k nám do zemí českých a moravských. Z pohledu vašeho, jaká ta hudba vlastně je?
"Bohatá a má veľa talentov, tak ako vždy mala. Proste je zázrak, že v tak malej krajine, ako je Slovensko, vzniká toľko zaujímavých vecí, kapiel. Na druhej strane ma trocha mrzí, že ta podpora, aj ta ekonomicko morálna na Slovensku nie je taká, aká by mohla byť.
Je to samozrejme otázka ekonomiky krajiny ako celku, je to otázka aj politickej podoby, ako že ľudia majú iné starosti, nemajú dostatok prostriedkov, aby treba kupovali platne, chodili na koncerty. Ale je to aj tým, musím priznať do svojich radov, neboli sme na Slovensku na seba dosť hrdí. A čo je doma, to nám nie je dosť dobré. Tak najviac si myslím, že je chyba, že v našich slovenských rádiach sa nehrá dostatočně veľa slovenskej pôvodnej muziky. Ako by sa za ňu redaktori hanbili, púšťajú americké alebo anglické veci, s čím já sa snažím trocha bojovať, ale hádám to časom príde, že začnú hrať aj nás. Muzikanti sú výborní, speváci sú výborní, ale stále sa tam cítíme ako amatéri. Robíme to ako hobby, nás to baví, je to fajn, ale niekedy mi tieto veci troška vadia."


Tak to obraťme list, neboť u nás to někteří, hlavně ti začínající, také nemají jednoduché. Asi to bude ten stejný problém. Včera si děti ráno pustily televizi stihly konec jakési pohádky. Koukám: hudba Vašo Patejdl. Děláte teď něco pro děti?
"Momentálne nie. Bolo také medziobdobie, keď práve záujem o slovenskú muziku nebol veľký, všeci začali húfne počúvať americké hitparády, akosi to zakrnelo. Využil som to obdobie, že som dostal veľa ponúk práve na hudbu k filmom, ale aj na hudbu k večerníčkom. Vzal som to ako výzvu, veľmi ma to potešilo, a taky som to chcel skúsiť. Asi som sa dobre etabloval, lebo som dostal 4 dalšie ponuky. Tak som ozaj jeden čas dosť často robil hudbu k večerníčkom. Bola to veľká zábava, trošku zmena.
Já to beriem v tej muzike tak, že v muzike musí byť kontrast, tak kým robím niečo, tak po čase zasa chcem robiť niečo iné."

Vašo Patejdl, počítače a internet, jak to jde dohromady?
"Já s tým nemám absolutne problém. Naopak si myslím, že ich využívám veľa. Bol som asi jeden z prvých, ktorý som na počítači začal robiť muziku, ešte keď boli staré Atari apod. Využívám ich bohate, centrum môjho pracoviska je počítač, mám hudobné programy, cez ktoré robím. Internetujem, dokonca, keď sme robili album s Jirkom Vondráčkom pre jeho dcéru Luciu, kde som aranžoval niektoré veci, tak sme si to posielali cez internet."


Nastala doba, kdy jste se vy stal velkým hudebním idolem. Dozvěděla jsem se od jedné vaší velké fanynky, že jste kdysi vyznával skupinu Toto, ona si dokonce na to konto snad jedinou desku u nás sehnala. Jak to bylo s vašimi hudebními ideály?
"Já som počúval a počúvam stále muziku. Nie som ten konzument muziky, ktorý by ju bral ako fanúšik. Niečo sa mi páči, niečo nie, samozrejme. Ale hlavne počúvam, aby som sa niečo nové priučil a zistil, ako sa to dá urobiť lepšie. Preto počúvam kvalitnú a náročnú muziku, z môjho pohľadu, ale ktorá zasa nie je samoúčelná. Nemám rád projekty typu velké umenie, ktorému nikto nerozumie. Môže to byť nadčasové, ale nie vždy sa za tým skrývá aj kvalita.
V Eláne bola naša kultová kapela Chicago, já som vždy miloval a milujem kapely, ktoré používajú žesťové nástroje, saxofóny... Myslím si, že to obrovsky obohacuje hudbu. Aj na koncerte som mal dvoch dychárov, čo bol vždy môj sen. Takže to boli moje obľúbené, tieto kapely, ako bola aj Toto a mnohé ďalšie. Posledné obdobia milujem Collinsa, Stinga a podobné.


Autor: Hana Dvořáková

Zdroj: Havířovský babský Elán, http://www.mesto-havirov.cz


Do múzea pridala: Aknel
Komentáre
Žiadny komentár ešte nebol pridaný. Buďte prvý kto pridá komentár.
Pridať komentár
Pre pridanie komentára musíte byť prihlásený.
Hodnotenia
Musíte byť zaregistrovaný, aby ste mohli hodnotiť.

Prosím prihláste, alebo sa zaregistrujte.

Zatial nikto neohodnotil tento príspevok.
Prihlásenie
Meno (nick)

HesloZabudli ste heslo?
Pre získanie nového kliknite práve sem.
Shoutbox
Musíte byť prihlásený, aby ste mohli pridať správu.

gfru
09/12/2015
ahojte, nemá niekto na kazete nahraný jožov video príspevok zo Slávika z roku 2000?

Stevo
08/10/2011
Ahoj. Pozdravujem všetkých elánistov a som rád, že som objavil stránku ktorá spája ľudí "rovnakej krvnej skupiny":-)

zuzuant
27/06/2011
prosím Vás ľudia bola som na koncerte v BN a chcem sa spýtať nevie niekto meno kameramana ktorý kameroval pod pódiom? myslím že bol aj v Pardubiciach...ďakujem moc by ste mi pomohli smiley

Tomas88
28/02/2010
Dávnejšie tu padla otázka, kto naspieval Vodu... v angličtine. BOl to Anthony Field a link na stiahnutie mp3 je v našom NeBySa fóre.

sora
25/01/2010
ahoj,zdravím všechny elánisty.V dubnu nám konečně víjde nové cd

Tomas88
09/11/2008
ahoj, nie som si v tomto momente istý, kto ju naspieval, ale ak chceš, môžem ti ju poslať ripnutú do mp3 z videoklipu z DVD Fontána pre Zuzanu III

kubo
06/11/2008
Ahojte vseci.Neviete nahodou kto naspieval pesničku:Voda čo ma drží nad vodou v angličtine a kde by som ju mohol zohnať?

Jarecny
04/11/2008
DAKUJEM ZA RARITY, TESIIIIIM

mountain_lover
24/10/2008
výborná vec smiley

MisoD
23/10/2008
Do sekcie rarity dnes pribudla kompletná publikácia 15 rokov piesní o láske alebo Elán, to je... takže opäť niečo nové na čítaniesmiley

Archív shoutboxu